مقاله جایگاه عقل در تعلیم و تربیت اسلامی

مقاله جایگاه عقل در تعلیم و تربیت اسلامی

دانلود مقاله جایگاه عقل در تعلیم و تربیت اسلامی

این فایل در قالب Word قابل ویرایش، آماده پرینت و ارائه به عنوان پروژه پایانی می باشد 

قالب: Word 

تعداد صفحات: 24

توضیحات:

جایگاه عقل در تعلیم و تربیت اسلامی

چکیده

هدف این مقاله بررسی جایگاه عقل در تعلیم وتربیت اسلامی است. در این رابطه منابع معتبر اسلامی مورد استفاده قرار گرفته است. بی شک جایگاه عقل در آموزه های دینی نقش بی بدیلی است که در کنار سایر جنبه های تربیتی، می تواند در سعادت بشر تاثیر گذارباشد. جز با عقل ورزی وخرد ورزی نمی شود فلسفه زندگی را تفسیرنمود، ولازم است که با اندیشه در راستای قرب الهی حرکت نمود.

کلیدواژه: عقل، تعلیم، تربیت، اسلام

 مقدمه

بی شک یکی از نعمت های بزرگ خداوند به بندگانش نعمت عقل است تا بوسیله این نعمت، فرزندان ابوالبشر، نسبت به سایر جانداران برتری یابند، وراه تکامل ورسیدن به قرب الهی را طی نموده و به سعادت دنیا وآخرت نائل شوند. تا کنون همه ما که مراحل مختلف تحصیلی را پشت سرگذاشته ایم در باب جایگاه عقل واستفاده از این نعمت الهی زیاد شنیده ایم اما اکثرا در مقام عمل تا چه اندازه توانسته ایم این مهم را دستاویز قرار دهیم سوالی است که باید مورد بررسی قرار بگیرد.

البته جهت بررسی واهمیت جایگاه عقل در تعلیم وتربیت اسلامی شناخت درستی از تعلیم وتربیت وابعاد مختلف آن باید مد نظر قرار داد واصولا بدون توجه به ابعاد مختلف تربیتی به ویژه تربیت اسلامی نمی توان در مورد آن به یافته ها ونتایج علمی دست یابیم. دین مبین اسلام یکی از روشهای مهم دستیابی به تربیت دینی را در گرو اندسشیدن وبهره بردن از قوه عقلی عنوان می نماید ودر قرآن از عدم استفاده این نعمت الهی به بندگان خود هشدار می دهد که ((افلا تعقلون، لعلکم تتفکرون، افلا یتذکرون، افلایتدبرون)) و در ادامه به ابعاد گوناگون عقل خواهیم پرداخت و دیدگاه اسلام را در این باره خاطر نشان خواهد شد. ضمن اینکه از تعلیم و تربیت بعنوان یکی از اهداف مهم این پژوهش نیز غافل نخواهیم شد وهمزمان به هردومقوله خواهیم پرداخت.

             

لینک دانلود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × سه =